حضور دکتر ریگی رئیس مجتمع آموزش عالی سراوان در نشست سراسری روسای دانشگاه‌های کشور در دانشگاه تبریز با حضور دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناورینشست سراسری روسای دانشگاه‌های کشور در دانشگاه تبریز با حضور دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

 
 
به گزارش روابط عمومی مجتمع، در این اجلاس سه روزه تازه‌ترین تحولات و چالش‎های دانشگاه‌ها و رویکردهای آن‌ها در دوره جدید مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاحیه این اجلاس گفت: انتظار ما از روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور این است که امانتدار شایسته‌ای فرزندان مردم باشند و نسل جوان را باور کنند.
 
زلفی گل خواستار تدوین و ارائه برنامه های راهبردی از سوی روسای دانشگاه ها و مراکز علمی شد.
 
وی گفت: مرجعیت و دیپلماسی، فناوری و نوآوری، آموزش و پژوهش، نوآوری فرهنگ و فرهنگ نوآوری، تولید ثروت و سرمایه از دانش از جمله اولویت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که باید در برنامه دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد.
 
 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فرازهایی از سخنرانی رهبر معظم انقلاب درخواست که به هویت مداری دانشگاه ها و نیز توسعه ارتباطات بین المللی به ویژه با کشورهای همسایه اهتمام شود.
 
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز هم در این نشست با یادآوری جایگاه دانشگاه در تحولات سیاسی کشور به ویژه نقش این مراکز در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی گفت : تربیت دانشجوی متعهد و متدین از جمله وظایف دانشگاه هاست و باید همواره پاسدار و مبلغ ارزش های دینی و اسلامی باشند.
 
حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد علی آل هاشم اظهار کرد:  از دیدگاه رهبر معظم انقلاب؛ اسلامی شدن دانشگاه به معنای متدین شدن دانشجو است.
 
 امام جمعه تبریز جهت دار بودن دانشگاه را از شاخصه‌های مهم دانشگاه اسلامی برشمرد و گفت مدیریت، سیستم آموزشی، استادان و فضای آموزشی از جمله عناصر کلیدی دانشگاه است.
 
 وی خاطرنشان کرد: از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، دانشگاه در پرورش انسان‌ها نقش اساسی دارد و استادان نیز در نگاه معظم له از نگاه بسیار خاصی برخوردار هستند.
 
 حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم تربیت دانشجوی متعهد و متدین را از جمله وظایف دانشگاه‌ها برشمرد و گفت: قداست قائل بودن به علم و اخلاق یکی از شاخه‌های دانشگاه اسلامی است.
 
 وی خاطرنشان کرد: امروز دانشگاه‌ها دیگر تنها محل آموزش و تولید علم نیستند و دانشگاه‌های ما باید آمادگی کافی برای تغییرات داشته باشند و با آینده نگری پیش بروند.
 
وی دانشگاه آرمانی مد نظر رهبر معظم انقلاب را خروج از رکود و خمودگی معرفی کرد و گفت: نشاط علمی، نشاط معنوی و نشاط سیاسی نیز از جمله ویژگی‌های برجسته دانشگاه آرمانی است.
 
 استاندار آذربایجان شرقی نیز در این اجلاس گفت: درصدد عملیاتی کردن تولید دانش بنیان هستیم.
 
 عابدین خرّم اظهار کرد: آذربایجان و تبریز همواره دیار علما و دانشمندان برجسته‌ای بوده است و در طی قرون گذشته انسان‌های والایی در این خطه به دنیا آمده اند که هزاران شاگرد برجسته تربیت کرده اند و مرز‌های علم و فقه را درنوردیده اند.
 
وی گفت: مگر می‌توان از مکتب علمی تبریز نام برد، اما از پروفسور هشترودی، علامه جعفری و علامه طباطبایی یاد نکرد.
 
 استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه آذربایجان و دانشگاه تبربز مهد شهیدان است گفت: ۲۲ شهید در این دانشگاه به شهادت رسیده اند و شهدای بزرگواری چون شهید باکری دانش آموخته این دانشگاه است.
 
اجلاس سه روزه روسای دانشگاهها و مراکز عالی در تبریزخرّم فعال سازی ظرفیت علمی ربع رشیدی، گسترش کمی و کیفی پارک‌های علم و فناوری، راه اندازی‌های صادراتی و ایجاد رفتار انتقال فناوری در کشور‌های همسایه را از جمله عملکرد استان اعلام کرد.
 
 رییس دانشگاه تبریز هم گفت: در این جلاس بیش از ۱۱۰ رییس دانشگاه و ۱۷ رئیس پژوهشگاه حضور دارند و مسائل پژوهشی، فناوری، اداری و مالی، دانشجویی و فرهنگی از جمله محور‌های این اجلاس است.
 
 صفر نصرالله زاده افزود: کارگروه‌های مختلفی در حوزه پژوهش و فناوری، توسعه همکاری‌های بین المللی با توجه به برنامه وزارت علوم تشکیل شده است.
 
 وی ساماندهی وضعیت مالی دانشگاه، امضای قرار داد و تفاهم نامه با مراکز صنعتی، ایجاد اتاق فکر، ایجاد کریدور (راهگذر) شمال و توسعه همکاری علمی با دانشگاه‌های قفقاز، ایجاد شهرک‌های فناوری منطقه‌ای در دانشگاه و ایجاد زیرساخت‌ها برای گسترش شرکت‌های دانش بنیان را از جمله اقدامات انجام شده برشمرد.

 

چهارشنبه ١١ خرداد ١٤٠١ ١٧:١٩ ١٥٣٠ 67


خروج