اخبار > مصاحبه اختصاصی روابط عمومی با دکتر محمد رضا ریگی ریاست مجتمع آموزش عالی سراوان به مناسبت هفته دولت جهت آشنایی هرچه بیشتر با رویکردها، فعالیت های انجام شده و برنامه های پیش رومصاحبه اختصاصی روابط عمومی با دکتر محمد رضا ریگی ریاست مجتمع آموزش عالی سراوان به مناسبت هفته دولت جهت آشنایی هرچه بیشتر با رویکردها، فعالیت های انجام شده و برنامه های پیش رومصاحبه اختصاصی روابط عمومی با ریاست مجتمع آموزش عالی سراوان به مناسبت هفته دولت جهت آشنایی هرچه بیشتر با رویکردها، فعالیت های انجام شده و برنامه های پیش رو

جناب دکتر در ابتدا اشاره مختصری از خود مجتمع آموزش عالی سراوان، تعداد رشته، اعضای هیات علمی و چشم انداز مجتمع داشته باشید؟
 
مجتمع آموزش عالی سراوان به عنوان تنها مرکز دانشگاهی دولتی در منطقه سراوان، سیب و سوران و مهرستان که در حال حاضر با ۶۰ نفر عضو هیات علمی متخصص در قالب سه دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، فنی و مهندسی و علوم انسانی با ۲۱ رشته تحصیلی که دو رشته تحصیلی آن در مقطع کارشناسی ارشد است در حال فعالیت آموزشی و پژوهشی، تحقق رسالت اجتماعی و تاثیر گزاری مناسب در منطقه می باشد، با پیگیری های صورت گرفته و مصوبات هیات امنای دانشگاه ۱۴ رشته تحصیلی جدید در راستای ظرفیت و پتانسیل های شهرستان از قبیل صنایع دستی، گردشگری، مدیریت بازرگانی، مهندسی انرژی، شیمی، اسانس گیری گیاهان دارویی اخذ مجوز گردیده که با فراهم نمودن شرایط لازم در آینده نزدیک نیز شاهد جذب دانشجو در رشته های مذکور خواهیم بود.
 
جناب دکتر با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مراکز دانشگاهی چه اقداماتی جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در راستای آموزش دانشجویان این مرکز دانشگاهی صورت گرفته است؟
 
همانطور که می دانید بیش از ۶ ماه ازشیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد، کشورهای زیادی از جمله ایران با هدف یافتن راهی برای مقابله و یا پیشگیری از این ویروس، در حال تلاش جدی و مستمر می‌باشند . از آنجایی که جهت کنترل و جلوگیری از گسترش بیماری کرونا رعایت کلیه نکات بهداشتی ضروری می باشد، لذا از ابتدای شروع اپیدمی کرونا کلیه پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا در مجتمع آموزش عالی سراوان رعایت گردید. کلاس های حضوری، رستوران دانشجویی و خوابگاههای دانشجویی از دهه اول اسفند ماه ۱۳۹۸ تعطیل و ضدعفونی گردید. در همین راستا کلیه تمهیدات و بستر لازم برای آموزش مجازی بصورت آنلاین و آفلاین قبل از شیوع بیماری کرونا در این مرکز دانشگاهی فراهم شده بود بدون هیچ گونه خلل و تاخیری آموزش دانشجویان به صورت مجازی و غیر حضوری انجام و تداوم یافت. 
امتحانات پایان ترم نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از راه دور بصورت الکترونیکی و مجازی از طریق سیستم آموزشی  IMS با قابلیت تعیین زمان، جا به جا کردن تصادفی ترتیب سوالات ، عدم برگشت به سوالات قبل، استفاده از انواع مختلف سوالات ، محدود کردن ساعت و تاریخ شروع و خاتمه امتحانات به منظور بالا بردن ضریب سلامت آزمون انجام پذیرفت که جا دارد از کلیه همکاران در حوزه های آموزش، مرکز کامپیوتر و فناوری اطلاعات به جهت پیگیری های لازم تشکر و قدردانی نمایم. نظر به تداوم بیماری کووید ۱۹، برنامه ریزی آموزشی در ترم جدید نیز به شکل غیر حضوری  و مجازی صورت گرفته است.
 
در مورد فعالیت عمرانی در پردیس جدید مجتمع که دست حال احداث می باشد چه اقداماتی انجام پذیرفته است؟
 
با توجه به لزوم بهره برداری از پردیس دانشگاهی، پیگیری های لازم در سه سال اخیر صورت پذیرفته و رشد قابل ملاحظه ای را در اعتبارات عمرانی دانشگاه شاهد بودیم به طوری که در ۳ سال اخیر از سال ۹۶ تا ۹۸ به ترتیب ۱۱۴، ۱۰۰ و ۴۴ درصد رشد اعتبارات را داشته ایم و در حال حاضر ۱۵ پروژه فعال و در دست احداث می باشد که در صورت تخصیص مناسب اعتبارات می توانیم در آینده نزدیک از پردیس دانشگاه بهره برداری کنیم. در یک سال اخیر ۴ پروژه جدید از محل اعتبارات ملی کلنگ زنی شده و ۳ پروژه از آنها با همکاری خیرین در حال احداث می باشد. در ادامه پیگیری ها پروژه های نیمه تمام و غیر فعال، فعال و تامین اعتبار گردید و تا پایان سال جاری پروژه خوابگاه های دانشجویی، ساختمان مرکزی و ساختمان آموزشی به بهره برداری خواهند رسید.
 
در ارتباط با مسئله پژوهش اعضای هیات علمی چه حمایت هایی صورت گرفته است؟
 
دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی باید راهگشای حل مشکلات جامعه باشد و براساس سیاست های کلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تاکید وزیر محترم علوم بر ارتباط بیشتر با حوزه صنعت در راستای احصاء مشکلات و ارائه طرح جهت رفع موانع، در مجتمع آموزش عالی در وهله اول تلاش بر فراهم ساختن بستر مناسب برای پژوهش اساتید بوده که در این راستا اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰۰ میلیون ریال جهت خرید تجهیزات آزمایشگاهی هزینه گردید و فضای فیزیکی آزمایشگاه ها و کارگاه ها نیز ساماندهی و بهبود یافت.
 کلیه آئین نامه های پژوهشی در جهت حمایت بیشتر از پژوهش اساتید مورد بازنگری و تصویب در شورای پژوهش قرار گرفته و در مرحله نهایی، در هیات امناء تصویب می شوند.
 
جناب دکتر ریگی، مجتمع در حوزه نوآوری و مرکز رشد چه دست آورده هایی در طول این مدت کسب نموده است؟
 
در ۲ سال اخیر سعی بر این بوده که کلیه فعالیت ها و ایده های نو و خلاقانه را در قالب مرکز رشد مجتمع مورد حمایت قرار دهیم و در همین راستا با انعقاد تفاهم نامه ای با معاونت علمی ریاست جمهوری اعتباری بالغ بر ۳۰۰۰ میلیون ریال را جذب نمائیم که در جهت تجهیز مرکز رشد و حمایت از طرح ها، برگزاری استارت آپ ها، شرکت در جشنواره ها و ... هزینه گردید. در حال حاضر در این مرکز ۲۲ هسته نوآور در حال فعالیت و دو شرکت در حال ثبت می باشند، برای فراهم ساختن زیرساخت مناسب تر برای مرکز رشد تلاش گردید تا علاقمندان در شهرستان زمینه حضور و فعالیت را داشته باشند، نتیجه فعالیت هسته های نوآور تولید محصولاتی بوده که هنوز در مرحله تحقیق و توسعه می باشند. محققان این مرکز نیز در شرایط کرونا و در راستای رسالت اجتماعی موفق به تولید سه محصول شامل ژل ضد عفونی کننده دست، محلول ضدعفونی کننده هوا و محلول ضد عفونی کننده میوه و سبزی شدند که هر سه این محصول بر پایه گیاهی می باشد.
 
جناب آقای دکتر در راستای مدیریت سبز، مجتمع چه اقدامات مهمی را انجام داده است؟
 
یکی از سیاست ها و اهداف وزارت عتف استقرار دانشگاه سبز می باشد، لذا عمده فعالیت های اداری و مکاتبات دانشگاه در کلیه حوزه ها به صورت سامانه ای و الکترونیکی شده که سبب صرفه جویی در کاغذ و کاهش مدت زمان رسیدگی گردیده است. در تحقق همین سیاست در پردیس دانشگاه اقدام به کشت ١۵٠٠ اصله نهال انواع درختان سازگار با شرایط منطقه از جمله  ۵٠٠ اصله نهال خرمای مضافتی، ٣٠٠ اصله نهال خرمای ربی، ٢۵٠ اصله نهال مرکبات از ارقام مختلف و ۴۵٠ اصله نهال درختان متفاوت مثمر ثمر کشت شده و جهت کاهش مصرف آب سیستم آبیاری تحت فشار راه اندازی گردیده است. همچنین سایر تمهیدات لازم جهت کاهش مصرف انرژی صورت گرفته که از بعد اطلاع رسانی و آموزشی نیز در حال انجام می باشد.
 
آقای دکتر ریگی، از شما به خاطر شرکت در این مصاحبه سپاس گذاریم.
 
 
 
 
 

 

جمعه ٧ شهريور ١٣٩٩ ١١:٣١ ٥٣٤ 267


خروج