کد38339 تاریخ انتشار11:35 - 1398/02/13 تعداد بازدید174    

گفتگو با مدیر دانشجویی مجتمع به مناسبت هفته سراهای دانشجویی

بسمه تعالی
به گزارش روابط عمومی مجتمع، هفته سراهای دانشجویی از ۷ تا ۱۳ اردیبهشت‌ماه با شعار «سراهای دانشجویی عرصه نوآوری، مهارت محوری و رونق تولیدات دانشجویی» در مجتمع آموزش عالی سراوان برگزار شد
.
به بهانه فرارسیدن  هفته سراهای دانشجویی، در گفتگویی کوتاه با دکتر حسن صالح، مدیر امور دانشجویی مجتمع مهم‌ترین فعالیت‌ها و اقدامات در دست اجرای این مجموعه برای دانشجویان را جویا شدیم.

-لطفا خودتان را معرفی کنید و شرح کوتاهی از سن، شهرتولد، رشته تحصیلی و ... را بیان نمایید.
اینجانب حسن صالح متولد 1359 در شهر تربت حیدریه هستم. کارشناسی خود را در دانشگاه بیرجند، کارشناسی ارشد را در دانشگاه تربیت مدرس و دکتری را در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته مهندسی کشاورزی-تغذیه طیور به پایان رساندم. در ابتدا گفتگو، هفته سراهای دانشجویی رو خدمت همه دانشجویان به خصوص دانشجویان خوابگاهی تبریک عرض می کنم و تشکر از همه دانشجویان ی که در مراسمات این هفته شرکت نمودند.
- لطفا مهمترین فعالیت های حوزه مدیریت دانشجویی را بطور خلاصه بیان نمایید.
 به طور خلاصه فعالیت­های امور دانشجویی در زمینه های تغذیه، تربیت بدنی، مشاوره، کمیسیون موارد خاص و مسایل رفاهی دانشجویان را در بر می گیرد. مدیریت و برنامه ریزی فعالیت های فوق برنامه این فعالیت‌ها نقش اساسی در پر کردن اوقات فراغت آنها دارد و نهایت تلاش ما در این راستا بوده که برنامه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و اجتماعی را در سطح سراهای دانشجویی برگزار کنیم.
- چه اقدامهایی در طی سال های اخیر در خصوص بهبود وضعیت دانشجویان در حوزه وظایف مربوط به مدیریت دانشجویی (خوابگاهها، تغذیه، تسهیلات دانشجویی و...) انجام شده است؟
 خوشبختانه با همکاری سایر ارکان مجتمع و نگاه مثبت ریاست مجتمع، جناب آقای دکتر ریگی، به امور دانشجویی، توانسته ایم قدم های مثبتی زیادی در زمینه رفاهی دانشجویان برداریم. از جمله بهبود فضای خوابگاهی، تجهیز سلف سرویس و همچنین اتوماسیون شدن کامل سیستم تغذیه، تجهیز سالن بدن سازی و پارک سلامت، زمین چمن مصنوعی در حال ساخت، اختصاص وام دانشجویی به تمام متقاضیان، تشکیل شورای صنفی دانشجویان برای اولین بار، راه­اندازی مرکز مشاوره سلامت و مرکز مشاوره ورزشی را می توان نام برد.
در حال حاضر مجتمع به تمامی متقاضیان، خوابگاه تخصیص می دهد و دارای هشت خوابگاه در سطح شهر می باشد که اسکان بیش از هزارو ششصد نفر از دانشجویان اقا و خانم در خود جای داده است. در سایت جدید دانشگاه دو خوابگاه کاملا استاندارد و مجهز مجزا برای اقایان و خانم­ها با ظرفیت بیش از 600 نفر در حال ساخت با پیشرفت فیزیکی 95% می باشد. در سلف سرویس مجتمع پخت بیش از هزارو هشتصد پرس غذا در هر وعده غذایی (صبحانه، نهار و شام) انجام می گیرد. کیفیت غذای طبخ شده در سلف سرویس مجتمع  طبق گواه بسیاری از دانشجویان و مسوولین مجتمع و شهر جز بهترین ها در شهر سراوان می باشد. سلف سرویس مجهز و پیشرفته مجتمع با متراژ 2000 متر در سایت جدید در مرحله بهره برداری قرار دارد. که در صورت صلاحدید مسئولین آماده شروع به کار می­باشد. وام­های دانشجویی متنوع به صورت ترمی در اختیار دانشجویان متقاضی قرار داده می شود. وام تحصیلی، شهریه، ضروری، ودیعه مسکن، ازدواج، دانشجویان نمونه از مهترین وام هایی می باشند که تا کنون در اختیار تمامی متقاضیان قرار گرفته شده است. در حال حاضر سالن چند منظوره  ورزشی و سالن بدن سازی مجهز مجتمع خدمات متنوع ورزشی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. در سایت جدید نیز سالن در حال ساخت می باشد.
- چشم انداز حوزه دانشجویی تشریح نمایئد ؟
به امید خدا پیگیری تکمیل پروژه­های در حال ساخت مرتبط با حوزه امور دانشجویی با همت و نگاه ویژه مسئولین محترم مجتمع از مهترین اهداف مجتمع و امور دانشجویی در سال جاری می­باشد. تکمیل پروژهای در حال ساخت، بهره گیری از پتاسیل دانشجویان در برنامه های مختلف دانشجویی، توسعه ورزش همگانی و دفاتر مشاوره و.... از مهمترین مسایلی می باشد که مورد توجه دارد.
- به مشکلات دانشجویان که به این حوزه مربوط می شود چگونه رسیدگی می شود و اولویتها با کدام مورد است؟
از نظر ما اولویت اول در جهت رفع مشکلات دانشجویان بحث خوابگاه و تغذیه است. مجتمع برای خوابگاه و سلف سرویس یارانه ای قابل توجهی  می پردازد و سختی­های زیادی که برای تهیه این یارانه متحمل می شود و با توجه به نامگذاری سال جاری بوسیله رهبر معظم انقلاب به نام  رونق تولید، تلاش همه ما در جهت استفاده از پتانسیل دانشجویان در جهت برآورد این امر خواهد بود.
- با توجه به حساسیتهایی که بر روی امور دانشجویی وجود دارد ارتباط این مدیریت را با دانشجویان چگونه ارزیابی می کنید و دانشجویان و مدیریت دانشجویی چطور با یکدیگر تعامل برقرار می کنند؟
 خداوند را سپاسگذاریم که در حوزه دانشجویی از وجود کارکنان باتجربه و وظیفه شناسی برخوردار هستیم. به گونه ای که با استفاده از تمام تجربه و توان خود را بکار گرفته تا هر چه سریعتر مشکلات دانشجویان مرتفع گردد. بدین منظور، اتاق کاری اینجانب و  همکاران به روی دانشجویان باز هست و بدون وقت قبلی می توانند به اتاق مراجعه نمایند. کانال ارتباطی ما با دانشجویان شورای صنفی می باشد که تعامل خوبی با هم داریم.
- قبل از اینکه وارد سمت مدیریت دانشجویی شوید چه اهدافی داشتید و الان که مدتی از حضور شما در این مدیریت می گذرد فکر می کنید چقدر به اهدافتان رسیده اید؟
 هر کسی که از بیرون به این حوزه نگاهی بیاندازد خیلی زود متوجه مشکلات و کاستی های آن خواهد شد. مشکلات دانشجویی را می توان به دو گروه تقسیم کرد. گروه اول مشکلات رفاهی و صنفی و گروه دوم که مهمتر و اصلی تر است مشکلات روحی روانی  و دوری از خانواده  و آسیب های اجتماعی مربوط به دانشجویان می باشد. خدا را شاکریم تا حدود زیادی در بحث حل مشکلات رفاهی موفق بوده ایم. من بعد بیشتر سعی و تلاش خود را در بخش دوم مشکلات خواهم گذاشت.
- در پایان نظر خود را راجع به سیستم مدیریتی و وضع ارتباط خود با دیگر مسئولین مجتمع بیان فرمایید و اگر قرار باشد از یک نفر در رابطه با مسائل و مشکلات دانشگاه قراردانی کنید از چه کسی تشکر می کنید؟
 قطعا در یک سیستم هیچ کس نمی تواند ادعا کند که به تنهایی من تمام مشکلات را مرتفع کردم و یا بار تمام مشکلات بر دوش یک نفر تنها می باشد. اگر سیستمی خوب کار می کند یعنی که تمام اجزای آن در ارتباط خوبی با هم می باشند و من در همین جا از تمام همکاران هم در حوزه د انشجویی و هم در دیگر بخش ها و همچنین از توجهات خاص جناب آقای دکتر  ریگی ریاست محترم مجتمع نسبت به حل مشکلات و اولویت دادن به کارهای  حوزه دانشجویی تشکر و قدر دانی می کنم.
- برنامه های ویژه که در این هفته پیشبینی نموده اید را تشریح نمائید؟
بدین منظور کمیته ای با حضور معاونین و مدیران حوزه های آموزشی و دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی و دفتر نهاد مقام معظم رهبری و همچنین روسای اداره تربیت بدنی و روابط ‌عمومی تشکیل شد تا براساس برنامه پیشنهادی سازمان امور دانشجویان کشور فعالیت‌های پیشنهادی در زمینه‌های فرهنگی-ورزشی، آموزشی و بازدید و نظرسنجی با توجه به شرایط و مقتضیات دانشگاه هم‌اندیشی شود. دانشگاه‌های کشور متناسب با روزشمار هفته سراهای دانشجویی و عنوان هر روز، برنامه‌های متعددی در سطح دانشگاه‌های خود برگزار می‌کنند نیز برنامه‌های متنوعی اجرا خواهد شد .اسامی روزهای هفته سراها به ترتیب از ۷ تا ۱۳ اردیبهشت‌ماه به نام‌های ورزش، نشاط و تندرستی-ارتقای توانایی فردی، کسب مهارت‌های زندگی و مشارکت اجتماعی- اقوام، فرهنگ‌ها و حقوق شهروندی- مشارکت خیران، حمایت مسئولان و کمک نهادهای اجتماعی- ایده‌پردازی، مهارت‌آموزی و تولیدات دانشجویی- خودشناسی، خودسازی و اخلاق- غذای سالم، بهداشت و سلامت نامگذاری شده است.
وی ازجمله برنامه‌های هفته سراهای دانشجویی را انجام برنامه‌های فرهنگی، ورزشی و آموزشی شامل برگزاری مسابقات ورزشی، نمایش فیلم، تئاتر ویژه دانشجویان، برگزاری کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها با موضوعات مختلف، جشنواره غذا،  مسابقات عکس و کاریکاتور و نمایشگاه دست آوردهای دانشجویی  را بیان کرد. وی تصریح کرد: انتخاب سرای نمونه از دیگر برنامه‌های این هفته است و در این راستا بهترین اتاق‌ها از نظر نظافت و آرامش انتخاب می‌شوند و هدایای ارزنده‌ای به دانشجویان اهدا خواهد شد.
بازدید هیات رئیسه از سراهای دانشجویی و نشست صمیمی جلسه پرسش و پاسخ و بررسی مسایل و دغدغه‌های دانشجویان سراها از دیگر برنامه‌های هفته مذکور خواهد بود.
 
 با سپاس از اینکه با سعه صدر به سوالات ما پاسخ گفتید.


فرم دریافت نظرات شما
نام شما: ایمیل:
نظر شما:*
سوال:* 9 + 5 =